SL505E335MAB
Mfr.Part #
SL505E335MAB
Capacitance :
3.3μF
Width :
5.08mm
Published :
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Length :
12.7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
50V
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Pitch :
10.16mm
No
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
Height :
12.7mm
Datasheets
SL505E335MAB
3.3μF 50V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
SL505E335MAB Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to -56/+22% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
SL505E335MAB Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V