SL505C475KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL505C475KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Surface Mount :
No
Height :
5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
10.16mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Multilayer :
No
Width :
12.7mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4.7μF
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated :
50V
Published :
Termination :
Radial
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Length :
12.7mm
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
SL505C475KAB
4.7μF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL505C475KAB Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.16mm.
SL505C475KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V