SL505C225KAB
Mfr.Part #
SL505C225KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
12.7mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Multilayer :
No
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
10.16mm
Length :
12.7mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Radial
Datasheets
SL505C225KAB
2.2μF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
SL505C225KAB Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
SL505C225KAB Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V