SL501C474KAB
Mfr.Part #
SL501C474KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
12.7mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Multilayer :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Width :
5.08mm
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Height :
12.7mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
470nF