SL2R022FT
Mfr.Part #
SL2R022FT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
4823 (12158 Metric), J-Lead
Description
RES 0.022 OHM 1% 2W 4823
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
22mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Series :
SL, CGS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.478Lx0.230W 12.14mmx5.84mm
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Foil
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
4823 (12158 Metric), J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.210 5.33mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±1%
Datasheets
SL2R022FT
TE Connectivity AMP Connectors SL2R022FT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SL, CGS Series, Metal Foil, 22mOhm, 2W, ±1%,