SL2R005JT
Mfr.Part #
SL2R005JT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
4823 (12158 Metric), J-Lead
Description
RES 0.005 OHM 5% 2W 4823
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
SL, CGS
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Resistance :
5mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Published :
Composition :
Metal Foil
Package / Case :
4823 (12158 Metric), J-Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.210 5.33mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.478Lx0.230W 12.14mmx5.84mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Datasheets
SL2R005JT
TE Connectivity AMP Connectors SL2R005JT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SL, CGS Series, Metal Foil, 5mOhm, 2W, ±5%,