SL100-100/208+LXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL100-100/208+LXI
Manufacturer
Magna-Power Electronics
Description
1U PROGRAMMABLE DC POWER SUPPLY;
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Magna-Power Electronics
Product Category :
Product Status :
Active
Number of Outputs :
17
Current - Output :
1.5 ~ 100A
Package :
Box
Size / Dimension :
24.000 L x 19.000 W x 1.750 H (609.60mm x 482.60mm x 44.45mm)
Number of Characters :
8
Power (Watts) :
10000W
Voltage Regulation - Load :
±0.01%
Type :
Bench (AC to DC)
Weight :
Voltage - Supply :
187 ~ 229VAC
Current Regulation - Line :
±0.02%
Features :
Programmable, Regulated, RS-232, RS-485, Software, Switching, Tracking, USB Interface
Current Regulation - Load :
±0.04%
Series :
SL
Voltage - Output :
5 ~ 100VDC
Accuracy - Voltmeter; Ammeter :
Display Type :
LED
Voltage Regulation - Line :
±0.004%
Ripple :
60mV rms