SK041E475ZAATR1
Mfr.Part #
SK041E475ZAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
80%
Max Operating Temperature :
85°C
Packing Method :
TR
Size Code :
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.08mm
Min Operating Temperature :
10°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Dielectric :
Z5U
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
10.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Series :
SK
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
10.2mm
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Datasheets
SK041E475ZAATR1
SK CERAMIC CAPACITOR Radial Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 80% 4.7muF