SK041E475MAATR1
Mfr.Part #
SK041E475MAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Positive Tolerance :
20%
Width :
5.08mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Series :
SK
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packing Method :
TR
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
85°C
Pbfree Code :
No
Negative Tolerance :
20%
Length :
10.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Pitch :
5.08mm
Capacitance :
4.7μF
Operating Temperature (Min) :
10°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Height :
10.2mm
Datasheets
SK041E475MAATR1
SK CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 4.7muF