SK025RTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK025RTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 25A TO220AB
Stock
886
In Stock :
886
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - On State (It (AV)) (Max) :
16A
Published :
2004
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1000V
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Holding Current-Max :
50mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Off State (Max) :
20μA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
16 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
350 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 350A
Series :
Teccor®
Trigger Device Type :
SCR
Number of Elements :
1
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Off State :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
SCR Type :
Standard Recovery
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
TO-220-3
Datasheets
SK025RTP
Littelfuse SK025RTP
SCR Standard Recovery -40°C~125°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 20μA-Current - Off State (Max) 3-Termination TO-220-3 Through Hole
SK025RTP Overview
In this device, the repetitive peak off-state voltage is 1000V. This is the maximum voltage allowed across the device.
SK025RTP Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1000V