SK025LTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK025LTP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
SCR 1KV 25A TO220AB-L
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
350 A
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
1kV
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
25A
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Terminal Position :
Single
Current - On State (It (AV)) (Max) :
16A
Number of Terminations :
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
3
Current - Off State (Max) :
20μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1000V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
SCR Type :
Standard Recovery
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 350A
Hold Current :
50mA
RMS Current (Irms) :
25A