SIL24-1A72-71L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SIL24-1A72-71L
Manufacturer
Standex Electronics
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
RELAY REED SPST 0.5A 24V
Stock
984
In Stock :
984
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Number of Pins :
4
Published :
2002
Termination Style :
PC Pin
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Weight :
1.5g
Switching Capacity :
20 W
Relay Action :
Momentary
Relay Type :
Reed
Contact Rating (Current) :
500mA
Reference Standard :
UL
Mount :
PCB, Through Hole
Coil Voltage (DC) :
24V
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Operate Time :
0.7ms
Coil Current :
12mA
Switching Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Sealing :
WATER PROOF
Width :
19.8mm
Throw Configuration :
SPST
Contact Voltage(DC)-Max :
200V
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Coil Voltage :
24VDC
Test Voltage :
4.2kV
Ratings :
IP54
Coil Type :
Non Latching
Approval Agency :
UL
Terminal Finish :
Tin
Package / Case :
SIP
Series :
SIL
Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Release Time :
0.1ms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Must Release Voltage :
3.6VDC
Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
19.8mm
REACH SVHC :
No SVHC
Switching Voltage :
200VAC 200VDC -Max
JESD-609 Code :
e3
Contact Resistance :
150mOhm
Height :
7.8mm
Contact Voltage(AC)-Max :
200V
Coil Resistance :
2kOhm
Coil Power :
290mW
Number of Poles :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
5.08mm