SIL12-1A85-76D3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SIL12-1A85-76D3K
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Features :
Diode
Coil Voltage :
12VDC
Operate Time :
1.1ms
Switching Voltage :
1000VAC, 1000VDC - Max
Termination Style :
PC Pin
Release Time :
0.1ms
Turn On Voltage (Max) :
8.4 VDC
Coil Current :
24.0mA
Contact Rating (Current) :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Coil Resistance :
500 Ohms
Packaging :
Tube
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Turn Off Voltage (Min) :
1.8 VDC
Coil Power :
288 mW