SH18B474K160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH18B474K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.47UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Capacitance Value :
0.47uF
Temperature Coefficient :
15%
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
0.47uF
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage :
16VDC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Height :
0.8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Soft Termination
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
Pad
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination :
Flexible (Soft)
Size Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Series :
SH
Negative Tolerance :
10
Construction :
Flat
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Microwave Application :
No
Lead Style :
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
1.6
RoHS :
Details
Thickness (Max) :
0.043 (1.10mm)
Product Height (mm) :
0.8
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Walsin
Walsin
Length :
1.6
Applications :
Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Width :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
Tolerance :
10%