SH18B331K101CT
Mfr.Part #
SH18B331K101CT
Description
MLCC 330PF 100V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Height (mm) :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.8
Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Class :
Class 2
Construction :
Flat
Height :
Capacitance Value :
330pF
Package / Case :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Soft Termination
Microwave Application :
No
X7R
Mounting :
Lead Style :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance :
330pF
Product Length (mm) :
Packaging :
Tape and Reel
Positive Tolerance :
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Style :
Ceramic Chip
Termination Style :
Pad
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage :
100Vdc
Datasheets
SH18B331K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B331K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, SH18B331K101CT pinout, SH18B331K101CT datasheet PDF, SH18B331K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B331K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH18B331K101CT
SH 330pF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603