SH18B152K500CT
Mfr.Part #
SH18B152K500CT
Description
MLCC 1500PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Temperature Coefficient :
15%
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Package / Case :
Mounting :
Walsin
Dissipation Factor (%) :
2.5
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel
Termination Style :
Pad
Product Depth (mm) :
Voltage - Rated :
50V
10
Microwave Application :
No
Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance Value :
0.0015uF
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Capacitors
Voltage :
50VDC
Capacitance :
0.0015uF
Class :
Class 2
Product Height (mm) :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
SH18B152K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B152K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, SH18B152K500CT pinout, SH18B152K500CT datasheet PDF, SH18B152K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B152K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH18B152K500CT
SH 0.0015uF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603