SGC3S200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SGC3S200
Manufacturer
Sprague Goodman
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CAP TRIMMER 5.5-20PF 500V SMD
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Q @ Freq :
500 @ 1MHz
Length :
4.4958mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance Range :
5.5pF~20pF
Series :
SGC3
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
LOW PROFILE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Width :
1.4986mm
Package / Case :
Height :
2.2098mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Adjustment Type :
Top
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SGC3S200
Sprague Goodman SGC3S200
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD