SGC3S100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SGC3S100
Manufacturer
Sprague Goodman
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
Stock
888
In Stock :
888
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
SGC3
Feature :
LOW PROFILE
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance Range :
3pF~10pF
Q @ Freq :
500 @ 1MHz
Width :
3.2004mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Package / Case :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.2098mm
Adjustment Type :
Top
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Length :
4.4958mm
Published :
2011
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-25°C
Datasheets
SGC3S100
Sprague Goodman SGC3S100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD