SFW30R-2STAE1LF
Mfr.Part #
SFW30R-2STAE1LF
Description
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Positions :
30
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating :
1A
Contact Finish :
Gold
Flat Flex Type :
FPC
Actuator Material :
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Tape and Reel (TR)
Depth :
5.5mm
Mating Cycles :
20
Voltage - Rated AC :
100V
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Number of Rows :
1
Contact Plating :
Gold
Contact Location :
Top
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
35.8mm
Cable End Type :
Tapered
Housing Color :
Brown
Number of Contacts :
30
Series :
SFW-R
Max Operating Temperature :
105°C
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Datasheets
SFW30R-2STAE1LF
SFW-R Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A