SFW20S-2STE9LF
Mfr.Part #
SFW20S-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM SMD
Stock
314
In Stock :
314
Voltage - Rated AC :
100V
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Positions :
20
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Orientation :
Straight
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Depth :
3.6mm
Length :
26.4mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Location :
BOTTOM
Contact Finish :
Tin
Housing Color :
Brown
Contact Material :
Phosphor Bronze
Solder
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Series :
SFW
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable End Type :
Straight, Tapered
Mounting Type :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Published :
2007
Gender :
Receptacle
Current Rating :
1A
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Factory Lead Time :
15 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Color :
Black
Datasheets
SFW20S-2STE9LF
Amphenol Communications Solutions SFW20S-2STE9LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C