SFW18S-2STE9LF
Mfr.Part #
SFW18S-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Current Rating :
1A
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Wire/Cable Type :
Straight
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Series :
SFW
Voltage - Rated :
100V
Contact Finish :
Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Positions :
18
Cable End Type :
Straight, Tapered
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
SFW18S-2STE9LF
SFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 18 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C