SFW18R-1STAE9LF
Mfr.Part #
SFW18R-1STAE9LF
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A
Stock
500
In Stock :
500
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Flat Flex Type :
FPC
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Cable End Type :
Tapered
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Voltage - Rated :
100V
Pitch :
0.039 1.00mm
Series :
SFW-R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Actuator Color :
Black
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Datasheets
SFW18R-1STAE9LF
SFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C