SFW17R-1STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFW17R-1STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Total Number of Contacts :
17
Filter Feature :
No
Mating Cycles :
20
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Cable End Type :
Straight, Tapered
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
5.5mm
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
SFW-R
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Current Rating :
1A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Housing Material :
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Positions :
17
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Color :
Black
Contact Finish :
Tin
Locking Feature :
Slide Lock
Housing Color :
Brown
Length :
22.8mm
Contact Location :
BOTTOM
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Voltage - Rated AC :
100V
Termination :
Solder
Wire/Cable Type :
Straight
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.106 2.70mm
Depth :
7.3mm
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
SFW17R-1STE1LF
SFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C