SFW14S-2STAE9LF
Mfr.Part #
SFW14S-2STAE9LF
Description
CONN FPC VERT 14POS 1.00MM SMD
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FPC
Min Operating Temperature :
-55°C
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
14
Contact Finish :
Gold
Cable End Type :
Tapered
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Locking Feature :
Slide Lock
Current Rating :
1A
Series :
SFW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Datasheets
SFW14S-2STAE9LF
SFW Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount Gold -55°C~85°C 1A