SFS6-L-DC24V
Mfr.Part #
SFS6-L-DC24V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Stock
50
In Stock :
50
Through Hole
Packing Method :
Box
Body Length or Diameter :
50mm
Ratings :
IP54
Feature :
Lighted Indicator
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Form :
6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B)
Body Height :
24mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@250VAC
RoHS Compliant
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Relay Action :
Momentary
Contact (DC) Max Rating R Load :
6A@30VDC
Relay Type :
SAFETY RELAY
Coil Power :
500mW
Physical Dimension :
50mm x 13mm x 24mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
ECCN Code :
EAR99
Contact Current(AC)-Max :
6A
Contact Current(DC)-Max :
6A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Throw Configuration :
3PST
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Release Voltage :
2.4VDC
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Pbfree Code :
yes
Switching Current :
6A
Coil Voltage :
24VDC
Body Breadth :
13 mm
Termination Style :
20ms
Number of Pins :
14
Must Operate Voltage :
18VDC
Max Current Rating :
6A
Release Time :
20 ms
Coil Resistance :
1.15kOhm
Reference Standard :
TUV; UL
Published :
2000
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Current :
20.8mA