SFS6-L-DC12V-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFS6-L-DC12V-D
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage (DC) :
12V
Series :
SFS
Operate Time :
20ms
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Resistance :
288Ohm
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Termination :
PC Pin
Contact Form :
6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B)
Must Operate Voltage :
9VDC
Mounting Type :
Through Hole
Throw Configuration :
6PST
Mount :
Through Hole
Must Release Voltage :
1.2VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Rating (Current) :
6A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coil Type :
Non-Latching
Coil Current :
41.7mA
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Coil Power :
500mW