SFS3-L-DC48V-D
Mfr.Part #
SFS3-L-DC48V-D
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 48V
Coil Power :
360mW
Must Release Voltage :
4.8VDC
Coil Voltage (DC) :
48V
Throw Configuration :
4PST
Termination Style :
Through Hole
Coil Type :
Non-Latching
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Relay Type :
Safety
Feature :
Diode, Lighted Indicator
Coil Voltage :
48VDC
Coil Resistance :
6.4kOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Must Operate Voltage :
36VDC
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Contact Rating (Current) :
6A
Coil Current :
7.5mA