SFS3-L-DC24V
Mfr.Part #
SFS3-L-DC24V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 24V
Stock
12
In Stock :
12
9 Weeks
Power Consumption :
360mW
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@250VAC
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Voltage :
24VDC
Relay Type :
Safety
Published :
2000
Release Time :
20 ms
Relay Action :
Momentary
Body Height :
24mm
Bulk
Contact (DC) Max Rating R Load :
6A@30VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pbfree Code :
yes
Coil Type :
Non-Latching
Body Breadth :
13 mm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Must Operate Voltage :
18VDC
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Packing Method :
Box
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Body Length or Diameter :
50mm
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Weight :
20g
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Current(AC)-Max :
6A
Contact Current(DC)-Max :
6A
Physical Dimension :
50mm x 13mm x 24mm
Coil Resistance :
1.6kOhm
Max Current Rating :
6A
Throw Configuration :
3PST, 4PST, SPST
Coil Current :
15mA
Mounting Type :
Through Hole
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage (DC) :
24V