SFM210-LPSE-S47-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S47-SD-BK
Description
CONN HDR 47POS 0.039 GOLD SMD
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Terminal Pitch :
2.0066mm
Body Depth :
0.087 inch
Total Number of Contacts :
47
Number of Positions :
47
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Resistance :
20mOhm
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
Current Rating (Amps) :
1A
Body Breadth :
0.059 inch
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 47 Positions Female Socket