SFM210-LPSE-S33-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S33-SD-BK
Description
CONN HDR 33POS 0.039 GOLD SMD
Board to Board
Contact Resistance :
20mOhm
Series :
SFM210
Terminal Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
33
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Push-Pull
PCB Contact Row Spacing :
2.2098 mm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
1
Body Breadth :
0.059 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Shape :
Square
Total Number of Contacts :
33
Factory Lead Time :
4 Weeks
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Body Depth :
0.087 inch
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 33 Positions Female Socket