SFM210-LPSE-D03-ST-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-D03-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 6POS 0.039 GOLD PCB
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Packaging :
Tube
Number of Positions :
6
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Female Socket
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
5 Weeks
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Body Breadth :
0.098 inch
Body Depth :
0.083 inch
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Number of Conductors :
ONE
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Lead Free :
Lead Free
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Plating Thickness :
10μin
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SFM210
Fastening Type :
Push-Pull
Length - Termination :
0.094 inch
Insulation Height :
0.083 2.10mm
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
0.134 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-D03-ST-BK
2 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 6 Positions Female Socket