SF4D-DC60V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF4D-DC60V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 8PST 6A 60V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Contact Form :
8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
Contact (DC) Max Rating R Load :
6A@30VDC
Lead Free :
Lead Free
Operate Time :
18ms
Coil Voltage (DC) :
60V
Coil Type :
Non-Latching
Mount :
Through Hole
Release Time :
7ms
Physical Dimension :
53.3mm x 33mm x 16.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Number of Pins :
18
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coil Voltage :
60VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(AC)-Max :
6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
CSA; SEV; SUVA; TUV; UL
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Relay Action :
Momentary
Contact (AC) Max Rating R Load :
6A@440VAC
Body Height :
16.5mm
Body Breadth :
33 mm
Series :
SF4D
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Must Operate Voltage :
45VDC
Throw Configuration :
4PST, 8PST
Switching Voltage :
440VAC 30VDC -Max
Must Release Voltage :
9VDC
Contact Current(DC)-Max :
6A
Coil Resistance :
7.2kOhm
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
Tray
Packing Method :
Box
Coil Current :
8.3mA
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Body Length or Diameter :
53.3mm
Coil Power :
500mW
Termination :
PC Pin
Max Current Rating :
6A