SF4D-DC12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF4D-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY SAFETY 8PST 6A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Safety Relays
Height :
16.5mm
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Coil Current :
41.7mA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Operating Temperature :
-40°C~70°C
REACH SVHC :
Unknown
Weight :
47g
Relay Type :
Safety
Factory Lead Time :
9 Weeks
Switching Current :
6A
Published :
Series :
SF4D
Throw Configuration :
3PST, 4PST, 8PST, SPST
Max Current Rating :
6A
Depth :
33mm
Max Operating Temperature :
70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
12VDC
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated AC :
440V
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
18
Operate Time :
18ms
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
PC Pin
Length :
53.3mm
Power Consumption :
500mW
Radiation Hardening :
No
Switching Voltage :
440VAC 30VDC -Max
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Width :
33mm
Number of Poles :
4
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Must Release Voltage :
1.8VDC
Coil Resistance :
288Ohms
Ratings :
IP67
Packaging :
Tube
Contact Rating (Current) :
6A
Contact Form :
8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
Coil Type :
Non-Latching
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Power :
500mW
Voltage - Rated DC :
30V
Release Time :
7ms
Mount :
Through Hole
Contact Resistance :
30mOhm
Must Operate Voltage :
9VDC