SDR-480P-48
Mfr.Part #
SDR-480P-48
Manufacturer
Advantech
Package / Case
Metal
Description
AC/DC CONVERTER 48V 480W
Manufacturer :
Advantech
Series :
SDR-480P (480W)
Package / Case :
Metal
Voltage - Isolation :
3kV
Output Power :
480W
Type :
Enclosed
Efficiency :
94%
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Input :
90V~264VAC 127V~370VDC
Minimum Load Required :
No
Approval Agency :
CB, CE, cULus, TUV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension :
5.06Lx3.37W x 4.93 H 128.5mmx85.5mmx125.2mm
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Number of Pins :
11
Mount :
DIN Rail
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Output 1 :
48V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Output Power :
480W
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Output Current :
10A