SDR-480P-24
Mfr.Part #
SDR-480P-24
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
Metal
Description
AC/DC CONVERTER 24V 480W
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Size / Dimension :
5.06Lx3.37W x 4.93 H 128.5mmx85.5mmx125.2mm
Number of Pins :
11
Current - Output 1 :
20A
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
20A
Efficiency :
94%
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Power :
480W
Series :
SDR-480P (480W)
Voltage - Input :
90V~264VAC 127V~370VDC
Minimum Load Required :
No
Mount :
DIN Rail
Mounting Type :
DIN Rail
Feature :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Output Power :
480W
Operating Temperature :
-25°C~70°C With Derating
Type :
Enclosed
Voltage - Output 1 :
24V