SD-100A-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SD-100A-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC/DC CONVERTER 12V 102W
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Size / Dimension :
7.83Lx3.86W x 1.50 H 199.0mmx98.0mmx38.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Input (Max) :
18V
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Series :
SD-100 (100W)
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Output Power :
102W
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Isolation :
1500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output (Max) :
8.5A
Operating Temperature :
-15°C~60°C With Derating
Type :
Enclosed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
82%