SCT-0750-030
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCT-0750-030
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE MAGNALAB 30A:333MV
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Polarization :
Unidirectional
Frequency :
30Hz~1kHz
Series :
SCT-0750
Current - Sensing :
30A
Accuracy :
±1%
Operating Temperature :
-20°C~110°C
Mounting Type :
Free Hanging
Linearity :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Output :
Ratiometric, Voltage
For Measuring :
AC
Number of Channels :
Datasheets
SCT-0750-030
Aim Dynamics SCT-0750-030
SCT-0750 Series 1-Channel Unidirectional -20°C~110°C 30Hz~1kHz 30A Accuracy-±1% Linearity-±1%
SCT-0750-030 Overview
Module, Single Pass Through packages are used for the safety protection of current sensors.
SCT-0750-030 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~110°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 30Hz~1kHz
Sensing Current: 30A