SCT-0400-040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCT-0400-040
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE MAGNALAB 40A:333MV
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
Frequency :
50Hz~1kHz
Mounting Type :
Free Hanging
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Current - Sensing :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Unidirectional
For Measuring :
AC
Linearity :
±1%
Operating Temperature :
-20°C~110°C
Series :
SCT-0400
Accuracy :
±1%
Datasheets
SCT-0400-040
Aim Dynamics SCT-0400-040
SCT-0400 Series 1-Channel Unidirectional -20°C~110°C 50Hz~1kHz 40A Accuracy-±1% Linearity-±1%
SCT-0400-040 Overview
Current sensors are housed in Module, Single Pass Through packages to ensure their safety.
SCT-0400-040 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~110°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 50Hz~1kHz
Sensing Current: 40A