SCRH6D38-100
Mfr.Part #
SCRH6D38-100
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 10UH 2A 38 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
10μH
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
38mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Rated Current-Max :
2A
Series :
SCRH6D38
Test Frequency :
10kHz
Shielding :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
2A
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±30%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Datasheets
SCRH6D38-100
Signal Transformer SCRH6D38-100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD