SCRH62B-8R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCRH62B-8R0
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8UH 1.46A 120 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Series :
SCRH62B
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current - Saturation :
1.15A
Width :
6.4008mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
-20% +40%
Length :
6.5024mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
1.46A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.256Lx0.252W 6.50mmx6.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
8μH
Current Rating :
1.46A
Published :
Datasheets
SCRH62B-8R0
Signal Transformer SCRH62B-8R0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD