SCRH5D28R-560
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCRH5D28R-560
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 1.03A 305MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.244W 6.30mmx6.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1.03A
Current - Saturation :
550mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
SCRH5D28R
Published :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±30%
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
1.03A
DC Resistance (DCR) :
305mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
56μH
Length :
6.2992mm
Width :
6.1976mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SCRH5D28R-560
Signal Transformer SCRH5D28R-560
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD