SCM103000L
Mfr.Part #
SCM103000L
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
TERM BLOCK 10POS 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Number of Pins :
10
Current :
20A
Series :
SCM
Wire Gauge :
12-28 AWG
Plating :
Steel
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Number of Positions Per Level :
10
Termination :
Screwless
Feature :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Contact Plating :
Brass, Tin
Positions Per Level :
Wire Termination :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
125°C
Number of Levels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Color :
Black
Voltage :
300V
Mating Orientation :
Angled
Datasheets
SCM103000L
Introducing Wire to Board Amphenol Pcd SCM103000L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:10, Operating Temperature:125°C, Voltage:300V, SCM103000L pinout, SCM103000L datasheet PDF, SCM103000L amp .Beyond Wire to Board Amphenol Pcd SCM103000L ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Black Tray Polyamide (PA), Nylon Through Hole Angled Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 12-28 AWG SCM