SCM103000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCM103000
Manufacturer
Amphenol Pcd
Description
TERM BLOCK 10POS 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Pcd
Product Category :
Wire to Board
Number of Levels :
1
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
125°C
Termination :
Screwless
Mating Orientation :
Angled
Current :
20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Wire Gauge :
12-28 AWG
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage :
300V
Contact Plating :
Brass, Tin
Positions Per Level :
10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Per Level :
10
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Series :
SCM
Plating :
Steel
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Wire Termination :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Color :
Black
Feature :
Interlocking (Side)
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Pitch :
0.200 5.08mm
Number of Pins :
Datasheets
SCM103000
Introducing Wire to Board Amphenol Pcd SCM103000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:125°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:10, SCM103000 pinout, SCM103000 datasheet PDF, SCM103000 amp .Beyond Wire to Board Amphenol Pcd SCM103000 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Black Tray Polyamide (PA), Nylon Through Hole Angled Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 12-28 AWG SCM
SCM103000 Overview
This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Tray case is necessary to package the product.There is a product in the SCM Series.A total of 10 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Interlocking (Side) feature.Part Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at 125°C Operating Temperature.