SCB73C-2R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCB73C-2R2
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 5.3A 28 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.291Lx0.291W 7.40mmx7.40mm
Current - Saturation :
2.66A
Inductance :
2.2μH
Current Rating :
5.3A
Length :
7.3914mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
5.3A
Width :
7.3914mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
28mOhm Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±30%
Series :
SCB73C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Shielded
Datasheets
SCB73C-2R2
Signal Transformer SCB73C-2R2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD