SCB73C-180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCB73C-180
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 1.81A 130MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
1.81A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
18μH
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Saturation :
990mA
Size / Dimension :
0.291Lx0.291W 7.40mmx7.40mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
1.81A
Length :
7.3914mm
Tolerance :
±20%
Series :
SCB73C
Mount :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Published :
Width :
7.3914mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SCB73C-180
Signal Transformer SCB73C-180
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD