SCB63C-560
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCB63C-560
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 900MA 401MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.244Lx0.244W 6.20mmx6.20mm
DC Resistance (DCR) :
401mOhm Max
Shielding :
Shielded
Current - Saturation :
300mA
Current Rating :
300mA
Height :
2.9972mm
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
56μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
1kHz
Length :
6.1976mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
6.1976mm
Current Rating (Amps) :
900mA
Series :
SCB63C
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SCB63C-560
Signal Transformer SCB63C-560
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD