SC50F103VN
Mfr.Part #
SC50F103VN
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Bead
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3969K BEAD
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Max Power Dissipation :
50mW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Resistance Tolerance :
±0.1°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Length :
1.50 38.00mm
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Power - Max :
50mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
B25/85 :
3969K
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Bead
Series :
SC
Datasheets
SC50F103VN
Amphenol Thermometrics SC50F103VN
SC Series 10k -40°C~105°C 3969K Bulk
SC50F103VN Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package Bead. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±0.1°C in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~105°C. Temperatures of 150°C provide reliable operation of NTC thermistors. It's best to operate NTC thermistors at -40°C for reliability. The thermistors set their maximum power to 50mW. It is possible for NTC thermistors to operate at a maximum power dissipation of 50mW.
SC50F103VN Features
Package/Case: Bulk
SC Series
Operating Temperature: -40°C~105°C