SC30821KT
Mfr.Part #
SC30821KT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 820UH 52MA 65 OHM TH
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
Axial
ELV :
Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Color :
Yellow
Q Factor :
30
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Test Frequency :
790kHz
Shielding :
No
Construction :
Flame Retardant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant :
3.8MHz
Current Rating :
43mA
Series :
SC30, Sigma Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Resistance :
65Ohm
DC Resistance (DCR) :
65Ohm Max
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
700V
Voltage - Rated AC :
700V
Inductance :
820μH
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
HTS Code :
Inductance Tolerance :
10%
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.8mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Lead Length :
25mm
Max DC Current :
52mA
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
SC30821KT
TE Connectivity AMP Connectors SC30821KT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD