SC30820KT
Mfr.Part #
SC30820KT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 82UH 156MA 7.3 OHM TH
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
25mm
Series :
SC30, Sigma Inductors
Construction :
Flame Retardant
Factory Lead Time :
25 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Packing Method :
Ammo Pack
Shielding :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
Current Rating :
156mA
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
14MHz
DC Resistance (DCR) :
7.3Ohm Max
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Max DC Current :
156mA
Inductance :
82μH
Package / Case :
Axial
Q Factor :
50
Size / Dimension :
0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
2.5MHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Datasheets
SC30820KT
TE Connectivity AMP Connectors SC30820KT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD