SC30681KT
Mfr.Part #
SC30681KT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 680UH 54MA 60 OHM TH
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
60Ohm Max
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
ELV :
Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Max Current Rating :
54mA
Series :
SC30, Sigma Inductors
Test Frequency :
790kHz
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Current Rating :
54mA
Size / Dimension :
0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
Flame Retardant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Diameter :
2.8mm
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Published :
DC Current :
54mA
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Shielding :
No
Factory Lead Time :
25 Weeks
Inductance :
680μH
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
54mA
Lead Length :
25mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
HTS Code :
Q Factor :
30
Datasheets
SC30681KT
TE Connectivity AMP Connectors SC30681KT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD